«

»

Paź 28

Istotne fakty o oponach zimowych

Zainwestuj w porządne opony zimowe

Wielu kierowców nadal wykorzystuje w ciągu całego roku tak zwane opony wielosezonowe. Są one zgodnie z informacjami producenta przeznaczone do stosowania na każdej nawierzchni i podczas każdej pory roku. Jednak chyba każdy kierowca wie, że opony uniwersalne nie dają ani najwyższego komfortu jazdy zimą, ani też latem. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa oraz wyższej wygody warto zainwestować w opony zimowe.

Opony zimowe wcale nie są związane z wysokimi kosztami. Trzeba wskazać, że komplet nie jest przecież jednorazowy i po okresie zimy można składować je po to, aby potem za rok znów zamontować w samochodzie. To wydatek często na kilka lat, który wcale nie jest wyższy niż zakupienie kompletu wielosezonowych lub letnich opon.

Czym różnią się opony zimowe od pozostałych?

Warunki jazdy samochodem zimą znacznie różnią się od tych, z którymi kierowcy mają do czynienia jesienią, wiosną i latem. To nie tylko śnieg zalegający na drodze, ale również dodatkowo lód, woda i niska temperatura. Opony letnie i wielosezonowe są produkowane z takich mieszanek gumy, które nie radzą sobie właściwie w takich właśnie sytuacjach. Opony zimowe posiadają dużą liczbę głębszych nacięć, tak zwanych lameli, a także wykonane są z mieszanek specjalnie przystosowanych do niższych temperatur. Dzięki temu nie tracą one elastyczności, są odpowiednio miękkie oraz właściwie odprowadzają spod kół śnieg, błoto pośniegowe i wodę, co z kolei wpływa na poprawę przyczepności kół i zwiększa bezpieczeństwo jazdy po śliskiej nawierzchni.

Opony zimowe

Jakie opony kupić?

Opony zawsze powinny być precyzyjnie dobrane do samochodu. Oznaczenia można znaleźć na swoich starych oponach, w instrukcjach obsługi, także często od wewnątrz klapki na paliwo czy na drzwiach kierowcy. Eksperci rekomendują wybranie opon z bieżnikiem kierunkowym, który zapewnia najlepszą przyczepność.

Kiedy kupować i wymieniać opony zimowe?

Polecamy zainteresowanie się zakupem opon zimowych już w okresie września i października. To czas, w którym pojawiają się one w sprzedaży w dużym wyborze i można wyszukać je w atrakcyjnych cenach, które wzrastają często wtedy, gdy spadnie już pierwszy śnieg. Opony zimowe można wymienić nawet wtedy, gdy warunki do jazdy nie są jeszcze stricte zimowe – warto zabezpieczyć się jeszcze przed atakiem zimy. To właśnie wtedy do serwisów samochodowych przyjeżdża wielu kierowców chcących wymienić opony w samochodzie, a tym samym tworzą się długie kolejki. Aby uniknąć stresu i nie stracić czasu, polecamy wymianę opon do końca października. Dodatkowo rekomendujemy wykonanie tych prac w zaufanym serwisie, którego pracownicy dodatkowo mogą sprawdzić stan zawieszenia samochodu oraz prawidłowo wyważyć koła.

Czy warto kupować używane opony zimowe?

Na aukcjach internetowych i na portalach ogłoszeniowych można znaleźć dużo ofert dotyczących używanych opon zimowych. Cieszą się one powodzeniem ze względu na niskie ceny, ale zdecydowanie je odradzamy. Opony używane mają już zużyty bieżnik, dlatego nie dają aż tak dużej przyczepności jak opony nowe, dodatkowo też nie wiadomo dokładnie, czy nie są one uszkodzone, jak były przechowywane, dlatego ich zakup jest mocno ryzykowny. Lepiej zainwestować w porządne opony nowe na zimę, które będą służyły przez kilka sezonów.

Przechowywanie opon zimowych

Po zakończeniu zimy opony zimowe należy oczyścić oraz zabezpieczyć aż do kolejnego sezonu. Należy magazynować je w suchym, dość chłodnym i mało nasłonecznionym miejscu, w którym nie będą one miały styczności z produktami ropopochodnymi i rozpuszczalnikami. Gdy przechowuje się opony z felgami, należy najlepiej zawiesić je na stelażach. Można też przechowywać je jedna na drugiej, ale co kilka tygodni trzeba je przestawiać, by się nie odkształciły. Opony bez felg nie powinny być składowane poziomo lub wieszane na hakach. Należy umieszczać je w pozycji pionowej i obracać co kilka tygodni.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z dostępną ofertą opon z najnowszych kolekcji producentów. Porządne opony zimowe to polecana inwestycja – z nimi jazda w okresie zimowym będzie znacznie bardziej komfortowa i bezpieczna.

Źródło – http://www.4opony.pl

2 Komentarze

  1. Marian

    Szkoda, że kierowcy z oszczędności albo z braku wyobraźni robią wszystko żeby nie zmieniać opon na zimowe…

  2. Turbolader Reparatur

    Ostatnio ADAC wydał test opon zimowych na aktualny sezon i według tego testu wiele znanych marek stało na takim sobie poziomie. Wracając jednak do porad w poście chciałem przytaknąć i dodać, że zawsze dobrze mieć ze sobą miernik bieżnika już kilka razy trafiłem na nieuczciwych pracowników wulkanizacji, którzy przy wymianie podmieniali również opony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *